image logo text
logo logo logo logo

Historie

Počátek historie házené se datuje do roku 1919, kdy se na holešovském gymnáziu začala poprvé hrát házená. Hned v následujícím roce vznikla celá řada oddílů, které až do roku 1938 vesměs pravidelně trénovali a zúčastňovali se přátelských i turnajových utkání v okolí.

 

V roce 1939 vstupuje SK Holešov do pravidelných soutěží Hanácké župy, hned za dva roky, v roce 1941 postupuje do divize, ve které v roce 1943 vítězí bez ztráty bodu postupuje do Moravské ligy. V následující sezóně SK Holešov v Moravské lize vítězí a o titul Mistra republiky se celek u Ikarem Kukleny. První utkání na domácí půdě vyhráli holešovští 13 : 8 a po prohře v Kuklenách v poměru 10 : 12, získali první titul Mistr Čech a Moravy pro rok 1944. Tento úspěch dokázali holešovští házenkáři zopakovat ihned po válce v roce 1946. Všichni mistři republiky získali právo nosit lvíčka na prsou.

 

tj-holesov-historie-001.png

 

Až do roku 1956 hráli házenkáři Holešova nepřetržitě celostátní první ligu. Po sestupu do druhé ligy se podařilo do dvou let zavítat opět mezi elitu. Návrat do nejvyšší soutěže byl excelentní a v roce 1960 se celku podařilo získat opět titul Mistra ČSR.

 

tj-holesov-historie-002.png

 

Ještě v letech 1960-62 se hrála v Holešově prvoligová házená v dnešním názvosloví česká házená. V tomto roce přijali funkcionáři oddílu velmi závažné rozhodnutí, skončit s českou házenou a začít hrát házenou mezinárodní.


Ve druhé lize ČSR do které jsme byli zařazeni se však příliš nevedlo a tak přišla léta hubenější, divize a krajský přebor od 1963 do 1979. Celek mužů byl v tomto období sestaven převážně z domácích odchovanců a posílen pouze částečně o hráče z tehdejšího Gottwaldova a postupně také o vojáky základní služby. Velmi zajímavá však byla společná derby utkání se sousedem z Bystřice pod Hostýnem.

 

tj-holesov-historie-003.png

 

V roce 1979 si vybojovalo postup z krajského přeboru do moravské skupiny národní ligy. V této soutěži si celek vedl velmi úspěšně a umisťoval se vždy v horní polovině tabulky a holešovští nezaváhali ani při reorganizaci a zajistili si třetím místem v roce 1983 postup do celostátní národní ligy. Zde hráči TJ Holešov dosáhli svého nejlepšího výsledku v novodobé historii házené v Holešově. V roce 1985 obsadili v první národní lize třetí místo a dokázali porážet takové tehdejší kvalitní celky jako například Bohemians Praha, Náchod, Lovosice, Most, Zubří či Gottwaldov.


Následovala léta průměrných výsledků a po ukončení možnosti posílení družstva hráči na vojenské základní službě, holešovský celek postupně vyklízel vydobyté pozice a na přelomu devadesátých let hrál v divizní soutěži.


Výrazná obměna kádru znamenala v roce 1994 postup do druhé ligy a po doplnění hráčského kádru zejména vlastními odchovanci, současně s otevřením sportovní haly v Holešově, přišla další světlejší léta holešovské házené. V roce 1995 bylo mužstvo po podzimní části na druhém místě tabulky. Ještě výrazněji se do historie zapsal rok 1998, kdy mužstvo výrazně posíleno hráči Zlína zvítězilo ve druhé lize a ucházelo se o možnost postupu do první ligy. Předpokladem však bylo zajištění odpovídajících finančních prostředků, neboť druhá nejvyšší celorepubliková soutěž byla finančně daleko více náročnější a protože se tyto nepodařilo zajistit, musel výbor oddílu účast ve druhé nejvyšší soutěži odvolat.

 

tj-holesov-historie-004.png

 

I letech dalších se holešovský celek prezentoval ve druhé lize kvalitními výkony, což však již nebylo tak výrazně pozitivně vnímáno sportovní veřejností. Výjimkou bylo utkání osmifinále Českého poháru proti Dukle Praha v roce 2009. Tehdy se divácké ochozy opět zaplnily a domácí celek byl extraligovému výběru více něž polovinu utkání vyrovnaným soupeřem.

 

V roce 2012 dosáhlo družstvo, v jehož kádru je výrazně prezentovali hráči Luňák, Plšek, Zetík a Balůsek, na první místo ve druhé lize a jen lepší vzájemná utkání posunula do první ligy Olomouc. Po odchodu všech výše uvedených hráčů byla následující sezóna naopak značně nevydařená.


Devatenáct let působil celek TJ Holešov ve druhé lize, aby v roce 2014 sestoupil do ligy zlínské, obdoby někdejšího krajského přeboru, kde je v současné době na čtvrtém místě.

 

Doplnit

 


Předpokladem toho je ovšem také kvalitní práce s mládeží. Dlouhá léta se vedení oddílu nedařilo zajistit pro tuto náročnou a odpovědnou práci trenéry, kteří by navázali na kvalitní práci trenérů Ehrlicha, bratří Barboříků a dalších. Nyní se však opět i tato oblast opět úspěšně rozvíjí a velkým příslibem je nástup nové trenérské generace, která do sportovní haly přivedla malé hráče, kteří mají opět zájem hrát házenou. A samozřejmě, každý další žáček, ale i žačka jsou v tomto kolektivu vítáni.

Výbor oddílu házené se snaží navazovat na tradice tohoto nejúspěšnějšího kolektivního sportu ve městě Holešově. Přes snížený zájem mládeže o sport jako takový, stále složitější zajišťování finančních prostředků a úbytku lidí, kteří se chtějí o sport nadále aktivně zajímat, věří, že házená bude i nadále se jménem města výrazně spojována a bude poskytovat zejména mládeži kvalitní možnost sportovního vyžití. Je však důležité, aby oddíl v této snaze nezůstal osamocen a byl také podpořen širší holešovskou veřejností.

 

Video k 100. výročí holešovské házené:

 

Výsledky zápasů

Nejbližší zápasy

Kalendář akcí

 Červenec 

Facebook